Na SIM kartách mobilních telefonů se od jisté doby začala objevovat telefonní čísla Integrovaného záchranného sboru, tedy hasičů, policie a lékařské záchranné služby. Byl to přínosný krok a ještě přínosnější by byl, kdybyste si do SIM karty doplnili i kontakt na havarijní službu instalatérů. Možná se zdá, že to je přece jen zbytečné, že je snadno vyhledáte na Internetu, a tak bychom vám rádi oponovali a dali najevo, že to jistý význam má.
Havárie může přijít velmi neočekávaně a v nevhodnou chvíli – když praskne těsnění u ventilu u pračky a zrovna perete prádlo a pohybujete se někde poblíž, zjistíte, že je v koupelně nebo ve sklepní prádelně kaluž vody, a tak ihned podniknete potřebná opatření – uzavřete hlavní či některý z bočních přívodů vody a vyhledáte instalatéry, aby závadu odstranili. V zásadě to tak nespěchá a pár hodin to bez vody v bytě vydržíte.
Jiná situace ovšem je, pokud praskne třeba vodovodní trubka či nějaké těsnění v armatuře v okamžiku, kdy nejste doma, a na závadu se přijde po několika hodinách. Po příchodu do bytu či do domu bude na podlaze pár centimetrů vody, zkratuje to elektrické vedení a odpojí hlavní jistič, nefunguje domácí Wi-Fi, router je pod vodou, na Internet se doma nedostanete, sousedé jsou na dovolené, jste v šoku a nevíte, co dřív, zda odklízet vodu z domu, nebo jet autem do města a někde shánět kontakt na havarijní službu.
Být bdělý se vyplácí i v takovýchto situacích, přitom stačí jen málo – mít uložený kontakt na spolehlivou havarijní službu nejen v mobilu, ale pro jistotu i někde na papíře, a zároveň si můžete efektivně vypomáhat detektorem úniku vody, který pořídíte za pár stovek. Ten vás před vodou na podlaze varuje v rané fázi havarijní situace a některé detektory umožňují odesílat zprávu na mobilní telefon. Takové jednoduché a levné zařízení vám může ochránit majetek i v hodnotě milionů korun.