Malá ložnice představuje vždy určitý problém, je sice pravda, že do této místnosti míříme většinou pouze za jedním účelem, který není až tak náročný na prostor, přesto se právě v ložnici chceme cítit dobře. Ložnice je totiž intimní prostor, kde chceme nejenom usínat, ale i relaxovat a čas od času uniknout od ruchu všedního dne. Jenže pokud právě tato místnost nedisponuje příliš velkým prostorem, je velký problém s takovou místností vůbec pracovat a smysluplně jí vybavit nábytkem, dekoracemi, případně osvětlením. Rozhodně ale nemusíte zoufat, pokud i vaše ložnice nedisponuje metry čtvereční navíc. Přinášíme totiž tipy jak zařídit právě malou ložnici.
Podle normy by ložnice pro dvě osoby měla disponovat rozlohou minimálně 12 m2, ovšem v malých panelákových bytech může být i toto zdánlivé minimum problém. I s malým prostorem se ale dá celkem elegantně pracovat. Ovšem počítejte s tím, že veškerý nábytek budete muset vybírat obezřetně a chytře, případně si ho nechat vyrobit přímo na míru. Ideální řešení tak právě do malých prostor představují vestavěné skříně Sten-skrine. Ty se hodí téměř do jakéhokoliv prostoru a často nabídnou vkusné a praktické řešení.
Veškeré zařízení by mělo působit vzdušně, aby ještě více nepřitížilo jinak už stísněnému prostoru. V menších bytech je v posledních letech velký trend propojení ložnice s další místností. Jenže možná trochu nepraktická varianta, pokud partneři mají odlišný spací rytmus, jinak vstávají do práce a usínají, z takové varianty nebudou dvakrát nadšení.
Řešení může přinést postelové patro, případně rozkládací pohovka. Na trhu najdete celou řadu pohovek, které se zároveň na noc mohou rozložit a posloužit jako pohodlné lůžko.
Barvy v tomto případě hrají zásadní roli. Pokud to jen trochu vaše estetické cítění dovolí, vsaďte na světlé barvy. Ty totiž dokáží celý prostor opticky zvětšit.