Nejen, že odpad, který vyrábíme, rychle roste, ale i my máme také způsoby, jak se ho zbavit. V lednu letošního roku Čína uvedla, že již nebude zpracovávat miliony tun zahraničních odpadků, které každoročně dodává Západ. Současně se zvyšující se hladina plastu v oceánu stala podle OSN planetární krizí, která působí nenapravitelné škody na mořském životě.
Je třeba přehodnotit způsob, jakým přistupujeme k recyklaci. Někteří podnikatelé jsou tímto velmi zaměstnáni , přičemž nejnepravděpodobnější předměty přeměňují na něco užitečného. Během posledních několika let se povědomí problematiky plastů v životním prostředí dostalo do popředí. Vlády se touto problematikou a hrozbou skutečně zabývají. Několik organizací po celém světě se zavázaly, že přetvoří použité plenky a sanitární výrobky do každodenních předmětů, jako jsou plastové lavičky a lahve. Má to velký potenciál, například v Británii jsou každoročně vyhazovány tři miliardy plenek.
Plast se obecně vyrábí z ropy, protože to je jediný zdroj všech uhlovodíků a jejich derivátů. Nyní je plast možné recyklovat i z plenek, při ní se mohou snížit emise oxidu uhličitého do ovzduší.
Recyklace má velký potenciál i pro ostatní věci. Již po mnoho desítek let se zavedla recyklace skleněného odpadu. Sklo je totiž nerozložitelný materiál a při jeho neustále nové produkci by se naše Země snadno mohla zahltit.
Populace po celé Zemi roste. Mnozí statistici a analytici věří, že je tomu díky vyspělému lékařství, absenci světových válek, pandemických chorob a přírodních katastrof které ,,přirozeně‘‘ likvidují obyvatelstvo na Zemi. Ačkoli je tento výrok příliš surový, je logický. Čím více lidí bude na zemi tím více odpadu se bude produkovat.
Ideálem by byla nekonečná recyklace naprosto všech odpadků, tím by se zabránilo jejich kumulaci a zastavil by se růst.