Sledovali jste někdy filmový týdeník z doby socialismu? Pokud ano, pak jste v něm možná objevili i soustružníky, kteří pracují se soustružnickým nožem. Těch existuje více typů, například uběrací, přímé, tvarové, pravé či levé. Soustružení je svým způsobem i zábavné, třeba právě jste někdy soustružili ze dřeva svícny nebo ozdobné nohy židlí či stolů a pozorovali jste, jak postupně mizí materiál z obrobku a vzniká zajímavý tvar. Soustružení je obrábění materiálu upnutého v otočném mechanismu, například ve sklíčidle, přičemž nůž zůstává ve statické poloze. Vznikají tím osově souměrné výrobky, které se uplatní v mnoha oborech lidské činnosti. Komu se například tedy může hodit soustružnický nůž?
Velkosériová strojírenská výroba – soustružnické nože se stále používají v moderních i starších typech soustruhů, a to jak v těch numericky řízených, tak i běžných mechanických s ručním ovládáním. Strojírenství má v naší zemi mnohaletou tradici.
Zámečnické dílny – soustruh se také může objevit v zámečnické dílně, kde se zhotovují menší i větší série různých typů výrobků potřebných k doplnění zámečnické produkce. Takto to například fungovalo v objektu Vývoje a výroby zabezpečovací letecké techniky při výrobě řídících pultů pro dispečery řízení letového provozu na ruzyňském letišti.
Údržba – soustruhy také mohou potřebovat údržbáři v údržbě výrobních provozů, ve správě budov atd.
Veteráni – udržovat v dobrém technickém stavu automobilové a motocyklové veterány není jednoduché, neboť se již nevyrábí náhradní díly pro tyto stroje, a jste pak odkázáni na vlastní výrobu.
Kutilové – někteří kutilové mohou mít doma jak dřevosoustruh, tak i klasický soustruh na kovové materiály. Na soustruhu lze zhotovovat to, co například nelze běžně zakoupit v hobby marketech a jde o specifické díly pro stavební či jiné činnosti.